Складська логістика є ключовим елементом ланцюжка поставок, щороку Інститут логістики та складського господарства публікує звіт, в якому представляє рейтинг країн за LPI (Logistics Performance Index), що показує рівень розвитку логістичної галузі в європейських країнах.
Догляд за логістичним складом вимагає спеціальних знань і залучення великої групи співробітників. Що таке процес зберігання, які є етапи зберігання та які існують типи складів?
Визначення складської логістики
Процес складування (інакше відомий як зберігання) включає отримання та тимчасове збирання запасів матеріальних цінностей, а також:
- їх зберігання у відповідних умовах;
- обробку всередині складу;
- видача, тобто передача їх одержувачам.
Необхідність процесу зберігання обумовлена, в тому числі, тим, що час виробництва товарів не збігається з часом їх споживання. Для окремих видів продукції розробляється програма зберігання, проєктується розподіл складів у збутовій мережі та планування приміщень.
Складське обладнання
Перш за все, приміщення слід пристосувати для розміщення якомога більшої кількості товарів. Для цього використовуються різні види полиць, а для більш цінних товарів – шафи, що замикаються. Стелажі використовуються для зберігання великої продукції.
Через високі навантаження вони повинні бути виготовлені з високоякісної сталі, з певною навантажувальною здатністю окремих колон. Система повинна гарантувати повну стабільність, навіть у момент нерівномірного завантаження товару.
Піддони також є невід’ємним елементом складського обладнання. Для транспортування вантажів всередині складу необхідні різні візки в залежності від розміру упаковки або ваги.
Вилкові навантажувачі (тобто автонавантажувачі), якими керує кваліфікований працівник, використовуються у великих приміщеннях і здатні перевозити вантажі значної ваги, навіть до кількох десятків тонн.
Крім основного обладнання складу, для його ефективної роботи часто необхідно спеціалізоване обладнання. Це стане в нагоді, наприклад, при зберіганні швидкопсувних продуктів, де потрібно облаштувати холодильну камеру. Сипучі товари можна зберігати в силосах. Існують також склади, призначені для зберігання рідких речовин, наприклад закриті підземні резервуари, в яких зберігається паливо.